Powitanie wiosny 2025 w Kole Łowieckim Czajka Kraszewice

Dzieci z Kraszewic i Kuźnicy Grabowskiej poznały bażanty i kuropatwy. Powitanie wiosny w KŁ Czajka Kraszewice.

Jak co roku myśliwi z Koła Łowieckiego Czajka w Kraszewicach zorganizowali piknik dla dzieci z okolicznych przedszkoli. Frekwencja wśród dzieci dopisała! Już nie 100, ale 150 dzieci, łącznie 4 autobusami przyjechało do domku myśliwskiego KŁ Czajka po to, by ponownie spotkać się z tutejszymi myśliwymi.

Dla dzieci nie pogoda, a atmosfera jest najważniejsza

Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, (jak na pierwsze dni wiosny było dość chłodno i wietrznie) to atmosfera tego niezwykłego spotkania, była naprawdę gorąca. Na powitanie przybyłych gości zarząd Koła Łowieckiego Czajka przekazał w imieniu myśliwych na ręce Pań przedszkolanek prezenty, które zakupili dla poszczególnych placówek przedszkolnych. Później na dzieci czekało wiele atrakcji takich jak rozmowy przy myśliwskim ognisku, gry i zabawy na leśnej polanie.

Dzieci dowiedziały się, co robią myśliwi, czym się zajmują na co dzień. Mali goście poznali też elementy kultury łowieckiej, której ważną częścią są sygnały łowieckie. Właśnie sygnały łowieckie towarzyszyły im tego dnia podczas licznych wydarzeń. Jak kultura to i kynologia łowiecka i to taka w najlepszym wydaniu.

Dzieci mogły pobawić się z Petrą, psem myśliwskim Kolegi Łowczego Okręgowego Aleksandra Belli, który jak co roku uczestniczył w tym wspaniałym spotkaniu. Jak widać na poniższych zdjęciach Petra również bardzo chwaliła sobie towarzystwo dzieci 😊

O bezpieczeństwie warto mówić zawsze i wszędzie

W tym roku w spotkaniu uczestniczyła również delegacja Policji z miejscowego posterunku w Kraszewicach pod przewodnictwem asp. Pawła Walczaka. Obecność na tym spotkaniu stróży prawa wyraźnie utwierdza wszystkich w przekonaniu o tym jak istotna jest współpraca lokalnych struktur policji z myśliwymi nie tylko w zakresie ochrony środowiska i zwalczania kłusownictwa, ale też w zakresie edukacji ekologicznej i życia społecznego. Działalność myśliwych nieraz już przecież okazała się niezbędna w sytuacjach kryzysowych takich jak kataklizmy i epidemie. Pani sierżant Eliza Rybczak poprowadziła też z dziećmi krótką pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa i zachowania się w lesie w różnych sytuacjach. Dzieci jeszcze raz dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia lub gdyby zgubiły się w lesie. Atmosfera myśliwskiego ogniska w otoczeniu pięknego lasu sprzyjała takim pogawędkom. Ponadto dzieci miały możliwość usiąść za kierownicą prawdziwego radiowozu i zobaczyć jak uruchamia się policyjnego koguta.

Bażant i kuropatwa to ważne ptaki w naszym ekosystemie. Dzieci powinny poznać te ptaki bliżej

Najważniejszym punktem podczas tego niezwykłego dnia było spotkanie z bażantem i kuropatwą. Te piękne ptaki znane z polskich łowisk, dzieci mogły do tej pory oglądać tylko na zdjęciach. Tutaj jednak myśliwi stworzyli swoim małym gościom niepowtarzalną okazję do bezpośredniego ich spotkania.

Dzieciaki mogły nie tylko zobaczyć je z bliska, ale także je dotknąć, pogłaskać. Co odważniejsi mogli nawet je potrzymać przez chwilę. Dzięki temu dzieci poznały bliżej nasze ptaki łowne, dowiedziały się, dlaczego są one ważne w polskim ekosystemie. Poznały ich odgłosy. Zobaczyły, jak długi ogon ma bażant i dowiedziały się, dlaczego samica bażanta nie jest tak kolorowa, jak samiec. Dzieciaki osobiście przekonały się, jak twardy jest dziób u ptaków, jak miękkie są ich pióra oraz zobaczyły, gdzie ptaki mają uszy. Wiele dzieci było też zdzwionych, że bażanty nie rozkładają ogonów jak pawie. Myśliwi też wytłumaczyli dzieciom, że kuropatwa to nie jest „żona” bażanta, ale że są to zupełnie inne ptaki.

Utwierdza nas to w przekonaniu, że takie spotkania z polską przyrodą są potrzebne i warto je robić. Ptaki specjalnie na ten pokaz przyjechały z pobliskiej hodowli bażantów i kuropatw w Klonie

U myśliwych zawsze można liczyć na dobry posiłek

Po tych niezwykle emocjonujących chwilach dzieci wróciły na teren przy domku myśliwskim, gdzie w Wigwamie czekał już na nie ciepły posiłek w postaci pysznych kiełbasek myśliwskich, przygotowanych dla dzieci specjalnie na tę okazję. Zaproszenie na posiłek poprzedzone zostało oczywiście oficjalnym odegraniu ulubionego przez wszystkich myśliwych, sygnału łowieckiego „Na posiłek”.

Myśliwi i kultura łowiecka dają realną wartość dla lokalnej społeczności

Tego typu spotkania z dziećmi mają w KŁ Czajka już długą tradycję, gdyż odbywają się od kilku lat cyklicznie w pierwszych dniach wiosny. To wydarzenie jest jednym z wielu wydarzeń w ciągu roku, które pozwalają myśliwym brać czynny udział w życiu lokalnej społeczności. Myśliwi z KŁ Czajka biorą bowiem aktywny udział w akcjach charytatywnych, lokalnych wydarzeniach, festynach. Co roku jesienią organizują też dla dzieci symboliczną akcję zbierania żołędzi, które służą później do dokarmiania zwierzyny na pasach zaporowych. Na tegoroczny piknik przyjechały dzieci wszystkich grup wiekowych z przedszkola w Kraszewicach oraz z przedszkola w Kuźnicy Grabowskiej.

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱